Bugun...
Basın açıklaması


Prof.Dr.Hayati Durmaz
bilgi@bulturk.net
 
 

Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye gelenlerin şöyle sıralayabiliriz: denklik; 1998y sonra gelenlere vatandaşlık, sosyal güvenlik, iskân, konut tahsisi v.sy. Bu konularda bir kısmı çözüme ulaştırılmıştır.

27.11.2008 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülerek kabul edilen 5543 sayılı  İskan Kanununda değişiklik yapılmasına dair  5819 sayılı kanun ile Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulup, Türkiye'ye gelerek yerleşmek isteyen Türk soylu kişilere yaptırılan konutlardan almak üzere müracaat ederek para yatıranlardan konut sahibi olamayanların, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde müracaat etmeleri halinde yatırmış oldukları bedel, yatırıldığı tarihten ödeneceği tarihe kadar Tüketici Fiyat Endeksi esas alınmak suretiyle hesaplanarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından göçmen konutları hesabından ödenecektir.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca aranılacak başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla talepleri halinde, herhangi bir kura şartına tabi olmaksızın yukarıdaki şekilde hesaplanarak kendilerine ödenecek bedelin, konut peşinat ya da anapara ödemesinden mahsup edilmesi suretiyle Toplu Konut İdaresi Başkanlığının alt gelir grubu ile yoksullara yönelik sosyal konut projelerinden yararlandırılacaklardır. Süresi içerisinde müracaat etmeyen soydaşların yatırmış oldukları bedel, göçmen konutları hesabına gelir kaydedilerek toplanmış bulunan paralar bu şekilde tasfiye edilecektir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca göçmen konutları hesabından karşılanamayan tutarlar, Maliye Bakanlığınca bu amaçla Toplu Konut İdaresi Başkanlığına aktarılacak tutarlardan karşılanacaktır. Bu fıkra hükümlerinin uygulanmasına ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yetkilidir.

Bu maddeye göre tahsis edilen ve temlik tarihinden itibaren on yıl geçmeden satılması, bağışlanması, terhin edilmesi, tapu kütüğüne satış vaadi şerhi konulması nedeniyle tahsisi iptal edilen konutlardan, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla temlik tarihinden itibaren on yıl geçmiş olan konutlarla ilgili yapılacak tasarrufları belirlemeye, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının bağlı bulunduğu Bakan yetkilidir.”

Özet olarak soydaşlarımızın önemli sorunlarından olan ve çözüme ulaşan,

1. Sosyal güvenlikleri ile ilgili yurtdışı hizmetlerini borçlanmaları,

2. Çifte vatandaşlığı olmayan vatandaşlarımızın Yurtdışına çıkış harçlarının kaldırılması,

3. Konut sorunlarının çözüme kavuşturulması,

Bu konuların çözüme kavuşmasında Hükümet yetkililerine teşekkür ederiz. 2009 yılında teskereli kardeşlerimizin problemlerine de çözüm getireceğinize gönülden inanıyoruz.

Çözüm bekleyen sorunlar:

1.1998y.sonra gelenlerin sadece seçim önceleri bir kolaylık sağlanması. Hâlbuki bunlar burada vatandaş olmak arzusundalar. Bu kardeşlerimiz burada sigortasız çalışmaktadırlar. Bunlara her şeyden önce sigorta olma hakları verilmeli.

2.Sosyal güvenlik ile ilgili 1990 dan sonra gelenler de bu borçlanmadan yararlanması gerekir.

3.Denklik problemi halen devam etmektedir.

 

Prof.Dr.Hayati Durmaz
BULTÜRK Derneği
Genel Başkanı

18 Ocak 2009Bu yazı 825 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI