Bugun...
OKTAY SİNANOĞLU


İsmail CİNGÖZ
ismailcingoz@bulturk.org.tr
 
 

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, 19 Nisan 2015 tarihinde vefat etti.
25 Şubat 1935 yılında Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu'nun başkonsolos olarak görev yaptığı İtalya'nın Bari şehrinde doğan Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi'nden birincilikle mezun olmuş ve aynı yıl okul bursu ile Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitmiştir.
ABD'de, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden 1956'da kimya mühendisi olarak mezun olmuş ve 1957'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlamıştır.
1958-1959 döneminde Doçentlik tezini tamamlamasının ardından 1959-1960 döneminde Berkeley'de teorik kimya alanında doktorasını tamamlamıştır.
1960'ta Yale Üniversitesinde öğretim üyesi olmuştur. 1 Temmuz 1963 tarihinde kimya alanında tam profesörlük unvanı almıştır.
Yale Üniversitesinde başarılarla dolu 37 yıl göre yapmasına müteakip 1997'de emekli olmuştur.
Yale Üniversitesinde görevli olduğu süre içerisinde Türkiye'de de bir çok üniversitede danışman profesör olarak yer alan Sinanoğlu, emeklilik sonrası 1997-2002 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi kimya bölümünde profesör olarak çalışmaya devam etmiştir. Çalışmaları ile dünyada Türk Einstein olarak tanınmıştır.
Türkiye'de daha çok "Hedef Türkiye" ve "Bye Bye Türkçe" eserleri ile tanıyor olsa da birçok bilimsel kitap ve makale yayınlamış ve birçoklarına da katkıda bulunmuştur.
Ancak akademik çalışmaları boyunca kuantum mekaniğine birçok katkısının olduğu bilinmektedir. Zira Paul Dirac'ın da üzerinde çalıştığı fakat çözemediği kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri problemini çözmüştür.
Türkiye'de bulunduğu dönem içerisinde eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunan Sinanoğlu adeta kendisini toplumda Türkçe bilinci oluşturmaya adamıştır.
Yaşadığı Miami şehrinde sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 19 Nisan 2015 tarihinde 80 yaşında vefat etmiştir.
Cenazesi Türkiye'ye getirilerek İstanbul Karacaahmet Mezarlığında aile kabristanına defn edilmiştir.
Ruhu şâd, mekanı cennet olsun.

Derleyen;
Uluslararası Siyaset Uzmanı
BULTÜRK Ankara Temsilcisi
TDPB Basın Kulübü Başkanı


Bu yazı 166 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI