Bugun...
Marş Mira Yürüyüşü


İsmail CİNGÖZ
ismailcingoz@bulturk.org.tr
 
 

1992-1995 Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler Srebrenitsa da dahil olmak üzere 6 bölgeyi güvenli bölge ilan etmişti. Hollanda birliği tarafından korunan şehir hiçbir şekilde savunulmadan 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırp güçlerine teslim edildi.

Sırplar sırf 11 Temmuz 1995 -17 Temmuz 1995 tarihleri arasında, kadınları ve çocukları ayırt ederek yaklaşık 8 binden fazla genç ve yetişkin erkeği katlettiler. Maalesef katliamlar bunlarla sınırlı kalmamıştır.

Sırp kuvvetlerinden kaçmak isteyen yaklaşık 15.000 Osmanlı bakiyesi Müslüman Boşnak, Srebrenitsa Soykırımı'ndan kaçabilmek için "Güvenli Bölge" Tuzla şehrine ulaşmak için dağlara yöneldiler. Dağlarda orman içlerindeki geçitlerinde bulabildikleri patikalarından Sırp bombardımanı altında gece-gündüz neredeyse durmaksızın yaklaşık 110 Km. mesafeyi yürüyen insanların ancak 5.000’i bunu başarabilmiştir.

O dönemde “Ölüm Yürüyüşü” adı verilen fakat daha sonra barışın kalıcı olması için "Barış Yürüyüşü" (Marş Mira) adıyla her yıl dönümünde yürüyüş tertip edilmeye başlanmıştır.

Osmanlı Devleti idaresinde Türk Milleti tarafından yüzyıllarca barış içerisinde yönetilmiş ve gönül bağımız olan Bosna’da Sırp militanlarca katledilen binlerce masum insanı rahmetle anıyor, Sırp katliamlarını görmezden gelerek onlara göz yuman ve medeni(!) olduğunu iddia eden emperyalist Batı’yı tarih kaydetmiştir.

Marş Mira yürüyüşünün 28. yılında, Bosna Savaşı’nda hayatını kaybeden soydaşlarımızı ve masum insanları rahmetle anıyorum.

 

                        :

İsmail CİNGÖZ; Uluslararası Siyaset Uzmanı/M.A. BULTÜRK Ankara Temsilcisi. TDPB Basın Kulübü Başkanı. cingozismail01@gmail.comBu yazı 239 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI