Bugun...
MANİSA TARZANI


İsmail CİNGÖZ
ismailcingoz@bulturk.org.tr
 
 

            Resmi kayıtlara göre Ahmeddin CARLAK ya da kendi ifadesiyle Ahmet BEDEVİ denilse nerdeyse Türkiye’de tanıyan neredeyse olmaz; fakat MANİSA TARZANI denilince önceki kuşaktan birçok kişi bir şekilde duymuş olsa gerek…

            Ahmeddin CARLAK, 1899 yılında Bağdat’ın 125 km kuzeyinde bulunan ve Samarra kentinde doğmuştur. Kerküklü Türkmen bir aileye mensuptur. Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde Kazım Karabekir Paşa’nın komutasında er olarak görev yapmıştır. Millî Mücadele döneminde ise nişanlısı Meral Hanım ile birlikte gönüllü olarak Türk Ordusuna katılmaya karar verirler ve birlikte Anadolu’ya geçerek cepheye gitmeye çalışırlarken geçtikleri arazilerden birinde nişanlısı Meral Hanım kayalıklardan yuvarlanmış ve hayatını kaybetmiştir. Büyük acısına rağmen Kurtuluş savaşına katılan Ahmeddin CARLAK asker olarak hizmet etmiş ve Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile taltif edilmiştir.

            Kurtuluş Savaşı’nın sonlarına doğru geri çekilmeye başlayan düşman askerleri, Anadolu’dan çekildikleri bölgelerde yer alan bütün köy, kasaba ve şehirlerle birlikte ormanları yakmışlardır. Yemyeşil Spil Dağı’nın da Yunan askerleri tarafından yakılarak katran karasına dönüştüğünü gören Ahmeddin CARLAK, askerlik sonrası Manisa’da kalmış ve kendisini Spil Dağı’nın yeniden yeşertilmesine adamıştır. Zira O’na göre bu vatan için ağaç dikmek, yeni bir kutsal görev olarak görülmüş ve Spil Dağı ile Manisa’da küçük kulübesinde yoksul bir hayat sürmüştür.

            1 Haziran 1933 yılında 30 lira aylıkla bahçıvan yardımcısı olarak Manisa Belediyesi'nin kadrosuna alınmıştır. Yoksul ve yalnız bir yaşam geçirmesine rağmen Belediye'den aldığı aylığını fakirlere yiyecek ve giyecek almak için harcayacak kadar yardımsever olan Ahmeddin CARLAK, yaz-kış şortla ve lastik pabuçlarla dolaşmış, Spil Dağı’ndaki küçük kulübesinde yorgansız, yataksız ve yastıksız sedirinde, eski bir gazete üzerinde uyumuştur.

            Başrolünde Johnny Weissmuller’in oynadığı 1934 yapım Tarzan filminin Manisa sinemalarında gösterime girmesinden sonra Manisa halkının Ahmeddin CARLAK’ın yaşamını bu filmle özdeşleştirmesi ile adı/lakabı artık MANİSA TARZANI olmuştur.

            Tek mal varlığı İstiklal Madalyası olan MANİSA TARZANI, katıldığı bütün resmi kutlamalarda, göğsüne bağladığı bir palmiye yaprağı üzerine bu madalyasını büyük bir gururla takarak katılmıştır.

            İlerleyen zamanda saçını ve sakalını uzatan MANİSA TARZANI’na, bu görünümü nedeniyle “Hacı” diyenler olduğu görülmüştür. Ayrıca her gün saat 12:00’da ateşlediği top arabası nedeniyle “Topçu Hacı” da denilmiştir.

            MANİSA TARZANI, Manisa Dağcılık Kulübü’ne üye olmuş, insanların normal şartlarda 25-30 dakikada çıktıkları Spil Dağı’na lastik pabuçları ile birkaç dakikada çıkması ile dikkat çekmiştir. Çeşitli etkinliklere katılmak üzere yurt içinde birçok şehri de gezen MANİSA TARZANI, gittiği her ilde coşku ile karşılanmış, halkın büyük ilgisini çekmiştir.  Arkadaşları ile Toros Dağlarına, Cilo Dağına ve Munzur Dağının en yüksek zirvelere Türk Bayrağı dikmiştir.

           Bir yurt gezisinden dönüşünde Spil Dağı’nda kendi elleri ile diktiği ağaçların bir kısmının kesildiğini görmesi üzerine "Yokluğumdan yararlanıp ulu çamları kesmişler, evlatlarını kaybetmiş baba gibiyim. Göğsüme hançer saplanıyor, dayanamıyorum" diyerek büyük bir üzüntü yaşarken kalp spazmı geçirmiştir. Spil Dağı’nda yaşamak istediği için tam iyileşmeden hastaneden çıkmış ve Spil Dağı’ndaki kulübesine gitmiştir. Tekrar rahatsızlanması üzerine Manisa’da kaldırıldığı hastanede 31 Mayıs 1963 günü vefat etmiştir.

            Her yıl ölüm yıldönümlerinde hatırasına törenler düzenlenen ve MANİSA TARZANI olarak tanınan doğa dostu Ahmeddin CARLAK’a ya da kendi ifadesiyle Ahmeddin BEDEVİ’ye Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhu Şâd Olsun.

:

İsmail CİNGÖZ; Uluslararası Siyaset Uzmanı, BULTÜRK Ankara Temsilcisi, TDPB Basın Kulübü Başkanı. cingözismail01@gmail.com

 

Kaynakça                :

CNNTURK.com; “Film Değil Gerçek: Manisa Tarzanı”, 20.11.2018, https://web.archive.org/web/20031124214014/http://www.agaclar.net/ (Erişim Tarihi: 31.05.2022)

Doğaya Kaçış; “Manisa Tarzanı (Ahmet Bedevi)”, 01.07.2014, https://dogayakacis.com/2014/07/01/manisa-tarzani-ahmet-bedevi-2/ (Erişim Tarihi: 31.05.2022)Bu yazı 301 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI