Bugun...
Patrik Bartholomeos Davası


İbrahim Soytürk
bilgi@bulturk.net
 
 

Patrik Bartholomeos'un yargılandığı davada delil olarak sunulan gizli Pentagon belgesinde inanılmaz iddaalar var

 

İşadamı Vasilaki Filoridi, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için Fener Rum Patriği Bartholomeos'a 3.3 milyon dolar verdiğini ama bu paranın başka amaçlar için kullanıldığını iddia etti. Filoridi'nin, Patrik ve Sen Sinod Meclisi üyesi metropolitlere açtığı dava Kadıköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Bartholomeos ve 20 metropolit gelmediler. Duruşmada söz alan Filoridi, mahkemeye delil olarak şok bir belge sundu. Pentagon'da kurulan Özel Planlar Dairesi'nin Savunma Bakanı Yardımcısı Wolfowitz'e gönderildiği ileri sürülen ve "gizlilik şerhi" düşülerek hazırlanan belge "İstanbul Ekümenik Patriği hakkında" diye başlıyor. Ve şu ifadeler yer alıyor:
Belgede ne yazıyor?.
* Ekim 2001 tarihinde Özel Planlar Dairesi tarafından bir misyon oluşturuldu. Bu misyonun amacı İstanbul Ekümenik Patrikhanesi bünyesinde yer alan Ruhban Okulu'nun açılmasını sağlamak. Savunma Bakanı bilgilendirildi ve onayı alındı. Bay Stephan Hadley ve Bay Scooter Lewis'in onayları alındı. Detaylar özellikle CIA elemanlarından gizlendi.
* Patrik Bartholomeos'un da onayı alındı. Patrik bu kararın başarıya ulaşabilmesi için, konuyla ilgili Türk makamlarına rüşvet verilmesi gerektiğini söyledi. Bu rüşvetin ABD Başkan Yardımcısı'nın Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde verilmesinin uygun olacağı belirtildi. Patrikle temasımızdan sonra Metropolit Halkidon Yuvakim bizimle bağlantıya geçerek ödenmesi gereken rüşvet miktarını 12 milyon ABD doları olarak bildirdi. Ve bu meblağın Barclays Bankası, Westminster Abbey şubesinde Bay Alfred Joseph Baldachino adına ve 10134929 No'lu hesaba yatırılması gerektiğini söyledi. 30 Ekim 2001'de dairemiz adına Harolld Rhode adı geçen bankaya 12 milyon ABD doları yatırmıştır.
* Yaptığımız istihbaratta 12 milyon ABD doları tutarındaki meblağın avukat Awadh Obaid Al-Yamani ve diğer ilgili şahıslar olan Bay Alfred Joseph Baldacchino, Bay Ali Gökçe, Bay Mohamed A. Hettini ve Denizaşırı Brokerlik Kuruluşu hesaplarına transfer edilmiş olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldik. Bu kişiler Patrik'in kişisel servetini işletmek ve onun adına yatırımlar yapmakla görevlendirilmiş kişiler olarak bilinmektedir. Bahreyn'de yaşayan Awadh Obaid Al-Yamani'nin tüm dünyadaki Ortodoks organizasyonlar tarafından İstanbul Ekümenik Patrikhanesi için yapılan bağışlan, Patrik Hazretleri adına işletmekle görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş kişi olduğunu tespit ettik. Bu kişinin Müslüman olması ve Bahreyn'de ikamet etmesi dikkat çekmemesini sağlamaktadır
Ertelenen duruşma çıkışı bir açıklama yapan Filoridi, "Türk yargı sistemine güveniyorum" dedi.
Belgede adı geçenler Harold Rhode - Pentagon'a bağlı Net assesment adlı bir think-tank'in ikinci adamı. İslam konusunda uzman olan ve iyi derecede Türkçe, Arapça, İbranice, Farsça bilen Harold Rhode, Irak Savaşı öncesi hazırlıklarda da önemli bir rol oynadı. Rhode, Bush yönetiminin anti-Arap politikasını şekillendiren kişi olarak anılıyor.
Stephan Hadley - Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice'ın sağ kolu. Daha önce Richard Nixon ve baba George Bush yönetiminde de çalışan Hadley, 2000 seçim kampanyasında George W. Bush'un dış ilişkiler danışmanıydı.
'Scooter' Lewis Libby - Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin baş danışmanı. Yeni-muhafazakarlar (neo-con) anlayışını belirleyen dokümanları Paul Wolfowitz ile birlikte hazırladı.
Awadh Obaid Al-Yamani - Bahreyn merkezli Al-Yamani Attorneys isimli hukuk danışmanlık bürosunun sahibi. Uluslararası avukatlık yapıyor. İstanbul Ekümenik Patrikhanesi için yapılan bağışları Patrik adına işletmekle görevli.
Mohammed A. Hettini - Dubai merkezli Forest City General Trading adlı bir şirketin sahibi. Şirket, ev eşyalarından oyuncağa, kot pantolondan spor ayakkabı ve elektroniğe kadar birçok alanda ürün ticareti yapıyor.
Alfred Joseph Baldacchino - Ortadoks Kilisesi'nin "Bizans Sepulcher" papazlığının üyesi. 1989 yılından beri bu papazlıktaki en yüksek rütbelerden birine sahip olduğu düşünülüyor.
Her şey düzmece
* Patrikhanenin davalarına bakan avukat Kezban Hatemi: Bu adamı ciddiye aldıklarına dair (Floridi'yi kastediyor) en küçük bir emare bile görmedim. Mahkemeye verdiği her şey ya düzmecedir ya da sahtedir. Vasilaki Filoridi ile tuvalette bile yan yana gelmediklerini söylüyorlar. Bu olayın arkasında çok ciddi şekilde başka şeyler var. Bu da ciddi olarak araştırılıyor.
Teyit ettirdik - Filoridi'nin avukatı Ahmet Karakuş: Basında çıkan haberlerden sonra Amerikalı bir bürokrat bizimle irtibata geçti. Elinde böyle bir belgenin bulunduğunu söyledi. Orijinal belgeyi İstanbul'daki Amerikan Konsolosluğu'na gösterdik. Onlar da belgenin kendi kullandıkları özel kağıttan imal edildiğini teyit ettiler. Belgede orijinalliğini gösteren özel bir hologram kullanılmış. Bartholomeos parayı kendi şahsi amaçları için kullanmıştır. 

 

İbrahim Soytürk

01.10.2004Bu yazı 631 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI