Bugun...
Türk Dünyası Belgesel Film Federasyonu


Dr. Nedim BİRİNCİ
nedimbirinci@bulturk.org
 
 

Türk Dünyası Belgesel Film Federasyonu

Türk Dünyası Gençlerine Özgüven Aşılıyor

 

2016 yılından bu yana Türk Dünyası Belgesel Film Festivalleri gerçekleştiren Menderes DEMİR’İ tebrik ederken Federasyonu tanıyalım. Uluslararası Türk Dünyası belgesel film federasyonu festivallerinin amacı en büyük coğrafyaya sahip olan Türk Dünyası’nın gençlerine ulaştırmakdır.

Türk Dünyası’nda bulunan Türk toplumlarının yaşam kalitelerini yükselten, toplumsal ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefleyen, dünya barışının ve kültürler arası anlayışın yaygınlaşmasına çalışan, dünyanın bu konuda ilk Sivil Toplum Kuruluşları arasında olan çalışmalarına 2016’da başlayan “Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunu” adı altında başlayan ardından “Türk Dünyası Belgesel Film Federasyonu” adını alan kuruluşu kısaca tanıyalım.

Amaç 300 milyon Türk Dünyasına özgüven aşılamaktır.

Menderes DEMİR Genel Başkanlığı’nda “Türk Dünyası Belgesel Film Federasyonu” öncelikle Türk Dünyası’na ve Akraba topluluklara ve yanı sıra tüm insanlığa hizmet üretmek için zamanlarını, birikimlerini ve yeteneklerini gönüllü olarak paylaşan işinde ve mesleğinde başarılı olmuş Türk Dünyası’nın önde gelen bu konularda uzman ve topluluklarının liderleri ile birlikte büyük işler yapmaktadırlar.

 

Bunların liderleri arasında yer alan Sayın Menderes DEMİR, aynı zamanda sahip oldukları küresel ağın gücüyle Türk Dünyası idealinin en temel öğesi olan dostluğu kalıcı kılmakta ve kurulan bu dostluklar ile insanlığa çok daha etkin hizmet götürebilmenin mutluluğunu da yaşamaktadır.

 

Türk Dünyası Film Festivali’nin amacı; dünya üzerinde yaşayan Türklerin geniş coğrafyaya yayılan coğrafi durumunu ve engin bir kültüre sahip olan değerlerini öncelikle Türk ve akraba topluluklarına akabinde de dünyaya sunmak ve bu güzelliklerle insanlığı buluşturmak. Bu işi yapmakta ki amaçlarını Genel Başkanları şöyle özetlemektedir: “Mensup olduğumuz millet ve akraba topluluklarımızın arasındaki kardeşlik dostluk hukukunu geliştirmek, tanışıklılığı artırmaktır” der.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak ilkini 2016 yılında 5 ülke 7 gösterim 1 festival şeklinde başlatırlar.

İstanbul’da Gala ve ödül töreninin Türk Dünyası 2.Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının 7 ülke 18 gösterim olarak planladıkları gibi gerçekleştirirler.

Hemen ardından Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının ikincisine hazırlık başlar.

Gösterimler sırasıyla; 7 ve 8 Ekim'de Azerbaycan,

17 ve 18 Ekim’de Niğde,

28 ve 29 Ekim’de de Kazakistan’da dereceye giren filmlerin gösterimlerinin yapar. Türk Dünyası gençleri arasında çok güzel karşılanırlar.

7 ülke ve 8 şehirde gerçekleştirilecek festivalde, Türk dünyasının sanatsal etkinlikleri ile Türk Dünyasını dolaşmaya devam eder. Türk Dünyasının tüm coğrafyasından katılımlar çoğalarak devam eder. Türk kültürünü ve Türk’ün dünyaya özgüveni, bakış açısını yansıtan konuların değerlendirilir.

 

Genel Başkanı Sayın Menderes Demir konuşmasının birinde “Misyonumuz; Geniş bir coğrafya ile engin-müstesna bir kültüre sahip olan Türk Milletinin Tarihini, Güzelliklerini Belgesel Filmle ortaya koyup, önce Türk Dünyası’na, Akraba topluluklarımıza ve nihayet Dünyaya göstermektir” diyerek, belgeselcileri yarışmalarına katılmaya davet eder.

2016’da 5 ülke, (Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan) 7 şehirde (İstanbul, Adana, Niğde, Lefkoşa, Bakü, Almatı, Bişkek) T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür Bakanlığı, TRT, AA, TDBB desteğiyle Türk Dünyası Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen ve toplamda 15 binin üzerinde genç izleyiciye ulaşan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 2017 yılında etkinlik coğrafyasını genişletme hedefinde de 5 ülkeden 7 ülkeye ulaşırlar.

 

2017 yılı Düzenleme Kurulu festivali 7 ülkede (Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Makedonya) 8 şehre, 18 salona taşınırlar. Türk Dünyasından gelen 86 filmi izleyerek Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 2017’nin finalistlerini belirledi.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nde dereceye giren belgeseller ise 30 Eylül 2017 saat 19:30'da Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapıldı ve TRT Avaz'dan canlı yayınlanan Ödül Töreni'nde sahiplerini buldu.

“Profesyonel” kategorinin birincilik ödülünü, Türkmenistan’dan Blank Sheet adlı belgeselle katılan Aina Meredova kazandı.

“Word Remained From Forefathers” belgeseliyle ikincilik ödülü Kırgızistan’dan Moldoseyit Nambetakonuv, üçüncülük ödülü ise Sıraç Türkmenlerinin hikâyesini “Sıraç” adlı belgeselde yapıma dönüştüren Gülşan Saru’ya layık görüldü.

Öğrenci kategorisinde yarışan Kırgızistanlı genç yönetmen Kasiet Kubanıçbek “Oymok” ile birinci, Anıl Bayrak ve Fatema Khawari “Kasef” filmiyle ikinci, Kırgızistanlı yönetmen Ayzada Aliyeva ise “Derviş” filmiyle üçüncü oldu.

 

İşte böylece Türk tarihini tüm gençlere aşılamaya başlandı.

Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali’nin; Niğde gösteriminden sonra, 26-27 Ekim’de Kazakistan Al Farabi Üniversitesi’nde, 30-31 Ekim’de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde ve son olarak 6-7 Kasım tarihlerinde Saraybosna Üniversitesi’nde gösterimleri yapıldı.

Bir yıl sonra “Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun” 8 Ülke 8 Şehir 1 Festival sloganı ile düzenlediği Türk Dünyası 3. Belgesel Film Festivali Proje Ortağı Kazakistan Al Farabi Üniversitesi’nde dereceye giren filmler Türk Dünyasının genç seyircileri ile buluşturdu.

Türk Dünyası 3. Belgesel Film Festivali’nde dereceye giren filmler seçkin jüri ekibi tarafından belirlenerek 6 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdi. Gala ve ödül töreninde sahiplerini bulur. Proje ortağı ülkelerdeki üniversitelerde dereceye giren filmlerin gösterimine başlandı. İlk olarak 13-14 Ekim tarihinde Azerbaycan’ın Bakü şehrinde bulunan İnce Sanat Medeniyet Üniversitesi'nde dereceye giren filmler izleyicilerin beğenisine sunuldu.

 

Hemen ardından; 10 Eylül 2019 Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenlenen Türk Dünyası 4. Belgesel Film Festivali 3 ve 5 Ekim tarihlerinde İstanbul da düzenldi. Gala ve ödül törenleri TRT’nin ev sahipliğinde Ortaköy Tepebaşı stüdyolarında karar alındı ve TRT AVAZ tarafından canlı olarak tüm Türk Dünyasına duyuruldu.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun Organize ettiği Türk Dünyası 4.Belgesel Film Festivali’ne katılım, 30 Ağustos 2019 tarihinde sona erdi. Başvurular Film Freeway ve Resmi Web sitesi üzerinden gerçekleştirildi. Toplam 155 Filmden 147 filmin şartnameye uygun olduğu tespit edilerek ön jüri üyelerine gönderildi.

 

15 Eylül 2019 tarihinde ön jüri üyeleri film oylamalarını bitirerek, Profesyonel Kategori ile Öğrenci Filmleri Kategorisinde finale kalan filmleri belirlendi. Gala ve ödül törenlerine Türk Dünyası’nın birçok ülkesinden belgeselcinin katılacağı ödül töreninde geçtiğimiz ay elim bir trafik kazası sonucu vefat eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun adına onur ödülü verildi.

Türk dünyası 4. Belgesel Filim Festivali İstanbul’da 03 Ekim 2019 Tarihinde Türk Sineması da 105. Yıl Film Afişleri sergisi açılışı ile başladı.

Gösterimler ve Paneller, 03 - 04 Ekim 2019’da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Salonlarında yapılır. Festivalin büyük ilgi görür.

Evet, 2020 yılına geldiğimizde pandemiye rağmen durmazlar ve “9 Ülke 9 Şehir Bir Festival” sloganı ile düzenlenen 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Devlet Bahçeli Toplantı Salonunda yapıldı.

 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin proje ortaklığı ve destekleri ile bu sene 5.’si düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin profesyonel ve öğrenci kategorilerinde ödül alan filmler belli oldu.

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali finalist ve ödüllü film gösterimleri 4-6 Aralık 2020 tarihinde salgın hastalıkları bile bu kuruluşu durduramıyor hemen aralarında örgütleşerek online olarak da düzenlendi.

Gösterimde yer alan 23 film programda belirtilen tarihte, KKTC (GMT +2) saatine göre festivalin Youtube kanalında otomatik olarak başlayacaktır.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde proje ortaklığı yapan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı sayın Prof. Dr. İrfan Suat Günsel başta olmak üzere, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi TDBFF Jüri Üyesi Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Öğrenci Jüri Üyesi Öğretim Görevlisi Zeyde Yalıner Örek'e kendilerini destekler ve Genel Başkan Menderes DEMİR’in elinden özel teşekkür belgeleri aldılar.

Sonraki yıllarda Festival gibi şuranın da gelenekselleşmesi amaçlanıyor.

Türk Dünyası Belgesel-Sinema Üreticileri Şurası´nın yanı sıra 7 ülkeden 9 üniversitede kurulan Türk Dünyası İletişim Topluluğu öğrencileri de etkinlikler çerçevesinde İstanbul´da bir araya gelerek, 1. Türk Dünyası İletişim Toplulukları Buluşması´nı gerçekleştirecek.

Türk Dünyası 2020 yıl belgesel gösterimleri son bulur.

2020 yılı Yaşam boyu onur ödülü Türk Dünyası’nın muhteşem sinema sanatçısı Cüneyt Arkın’a verilirken, Kırgız kültür sanat insana Murat Aliyev anısına Türk dünyası onur ödülü takdim edildi.

Uluslararası bir organizasyon halini alan ve en büyük Türk Dünyası coğrafyasına ulaşan ve gençleri etkileyebilen bu festival için Genel Başkan Menderes DEMİR’i kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Bu büyük organizasyona kurumların destekleri çok önemli olacaktır. Bu nedenle özellikle devlet kuruluşları bu gibi organizasyonlara destek olmalıdır.

Türk Dünyası’nda sahip olduğu işte bu güçlü ağ sayesinde tüm dünyada takip edilebilen uluslararası bir festival olma özelliğini kazanmıştır.

Festival, kültürel mirası ve türün hafızasını, Türk Tarihini yaratıcılıkla harmanlayarak ön plana çıkaran nadir festivallerdendir. Sanat alanında, ülkemizin yüz aklarından birisidir.

Bu gün Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; Özerk Türk Cumhuriyetleri; Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Gagauzya, Dağıstan ile akraba topluluklarına ulaşılmıştır.

Ayrıca Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Anadolu ve Amasya Üniversiteleri. Azerbaycan’dan Bakü Devlet, İnce Saat ve Medeniyet, Kazakistan’dan El Farabi, Kırgızistan Türkiye Manas, Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu ve Makedonya Fon Üniversiteleri’dir. Proje destekçilerimiz; Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü, TÜRKSOY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, İstanbul Belediyesi Kültür AŞ. Projeye Katkı Koyan Sivil Toplum Örgütleri ve Yayın Kuruluşları; Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, BULTÜRK derneği –İstanbul, İstanbul Agah Efendi Gazeteciler Derneği, Azerbaycan Matbuat Şurası, Kırgızistan Han Tangrı Vakfı da bu organizasyona destek vermektedir.

 

Türk Dünyasında belgesel filmlerini izleyiciyle buluşturduğu bir Uluslararası Film Festivali haline gelmiştir.

Düzenlendiği yıldan bu yana farklı devletlerde farklı şehirlerde gerçekleştirilen ve gençleri Türk sinemasına teşvik etmek amacıyla yola çıkan bu Belgesel Film Festivali, 5. yılında sanatseverlerle buluşmasını bekliyoruz. Bu özgürlük de genelde ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini de biliyoruz bunu da devlet görevlileri çözmelidirler. Çünkü burada başarı Türk Dünyasının başarısıdır.

Burada Menderes DEMİR’e özellikle Türk filmlerini dünyanın en yeni ve en seçkin belgesel filmlerini de Türk Dünyası seyircisi ile buluşturarak önemli bir işlevi yerine getiriyor. Kendisini bu şartlara rağmen özverili çalışmalarından dolayı çok başarılı bir şekilde yoluna devam ettiği için kendilerini tebrik ediyor ve bu yolda Allah yardımcısı olmasını dileriz.

Türk Filmlerine ve Türk Dünyası gençlerine sahip çıkarak bu festivali devam ettirme çabanız için sizi ve ekibinizi öncelikle tebrik ediyorum. Teşekkürler Sayın Menderes DEMİR.

 

Son olarak da özellikle Türkiye Cumhuriyeti Türk filmleri için özel bir çabası olması gerekir. Bu gibi festivaller de dünya çapında Türkiye’yi temsil edebilecek güce sahip olabilmesi için daha çok gençlere ulaşabilmek için Kültür Bakanlığı’ndan destek olunması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu gibi organizasyonlara Türk Dünyası’na daha yakın bir ilgi ve devamlılığı olan bir işbirliği yapmalarını da bekliyoruz. 300 milyonluk dev bir ailenin, Türk Birliği İslam’ın hak ve Adaletin gönüllerde ve yönetimde hayata geçmesini dileriz.

Kalın sağlıcakla,

 

Dr. Nedim BİRİNCİ

BULTÜRK / İstanbulBu yazı 748 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI