Bugun...


Wikipedia MIT’nin Son Yapay Zekası Tarafından Yeniden Yazılabilir
MIT’nin yeni metin üreten sistemi editörlere, araştırmacılara meydan okumaya hazır. Sistem; milyonlarca Wikipedia sayfasını dolaşabiliyor, değiştirebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın…

Wikipedia MIT’nin Son Yapay Zekası Tarafından Yeniden Yazılabilir

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın kurucularından olduğu OpenAI şirketi enteresan bir algoritma geliştirmişti.

GPT-2 isimli algoritma, tutarlı ve uzun metinler oluşturabilmesinin yanında belirlenen bir konu üzerinde ”sahte haber oluşturma” potansiyeli yüzünden bazı endişelere sebep olmuştu.

Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan yapay zeka araştırma şirketinin GPT-2 isimli algoritması yaklaşık 8 milyon web sayfasında eğitilmişti.

Böylece GPT-2 dil bilgisiyle uyumlu, uzun ve tutarlı metinler üretmişti. Hatta algoritma araştırmacıların yazdıkları metinlerin devamını kendisi yazabilmişti.

Ancak bu algoritmanın, tehlikeli bulunması sebebiyle laboratuvarda tutulmasına karar verildi.

Ancak yarışa MIT’den katılanlar bu işin devamını getirecek gibi gözüküyor. Yani yapay zeka editörler çok yakında aramızda olabilir..

***

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yeni metin üreten sistemi de editörlere, araştırmacılara meydan okumaya geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan basın açıklamasında tanıtılan sistem; milyonlarca Wikipedia sayfasını dolaşabiliyor..

Edindiği bilgilerle birlikte eski verileri son güncel haberler ve bilgilerle değiştirebiliyor. Hınzır yapay zekamız bunu yaparken de insani bir üslup takınmayı da ihmal etmiyor ki işin içine biraz samimiyet katsın. :)

Ancak bu yapay zekanın ne kadar yetkin olursa olsun sıfır insanlı bir araştırmacı olmayacağı da vurgulanıyor. Çalışmanın ortak yazarı ve MIT’de Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)  doktora öğrencisi Darsh Shah’e göre sistem her zaman biraz insan yardımı gerektirecek.

Shah, makinelerle insanların yerini almak yerine işleri kolaylaştırmaya, yardım sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor.

MIT tasarlanan sistem, sade bir dille makaleler yazarken dil bilgisine dikkat ediyor. Sistem yazı yazmak ve güncellemeler yapmak dışında mevcut bilgilerle çelişen kutuplaştırıcı kelimeleri de analiz edip silebilme yeteneğine sahip. Düzenlemeler ve önerilerde bulunan sistemin öncelikle tıp alanındaki gelişmeler üzerine işlediği görülüyor.

mit ile ilgili görsel sonucu
Bu haber 12 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI