Bugun...


OECD Girişimcilik Raporu’na Göre En Hırslı Gençler Türkiye’de
OECD’nin The Missing Entrepreneurs Raporu’nun beşinci yani 2019 baskısı açıklandı.

OECD Girişimcilik Raporu’na Göre En Hırslı Gençler Türkiye’de

18-30 yaş arasındaki genç girişimciler baz alınarak hazırlanan raporda Türkiye ilk sırada ter alıyor. Girişimcilik konusunda sınıfı geçtik anlayacağınız…

Aslında rapor oldukça uzun ve detaylı. Ancak Sevgili Zeynep Dereli ile öğrendiğim önemli bir bölümünden bahsetmek istiyorum: Hırslı ve yüksek bir büyüme yakalaması beklenen genç girişimciler..

OECD Girişimcilik Raporu

Raporun bu bölümüne göre ülkelerin 18-30 yaş arasındaki genç girişimcileri baz alınarak gelecekte en yüksek büyüme potansiyeli göstermesi muhtemel olanlar sıralanmış. Türkiye %25’i geçen bir oranla Avrupa Birliği ülkeleri ve OECD ülkelerini geçerek ilk sırada yer almışlar.

Z Kuşağını övdüğüm için eleştiri aldığım oluyor. Halbuki yeri geldiğinde yoğun şekilde olumsuz eleştiri de yapabiliyorum. Yani eleştiri yapmak körü körüne bir şeyi savunmak amacı değil benim nezdimde. Bir şeyi iyi ve kötü yanlarıyla etraflıca konuşabilmek gerekir. Sadece bir özelliğe odaklanıp çok kötü veya çok iyi gibi keskin fanatik yorumlar yapmayı kendi açımdan faydalı bulmuyorum.

Bu raporda bizi ilk sıraya taşıyan yeni nesil girişimciler Y ve Z Kuşağı’nın üyeleri.. Geleneksel çizgiden ziyade yaratıcılık peşinde ve dünyada henüz olmayan şeyleri keşfetmeye çalışıyorlar.

Gençleri hep sert şekilde eleştiriyorlar ancak ülkemizdeki gençler son derece akıllı.. Dikkatlerini sürekli saçma şeylere çekmeye çalışmalarına rağmen fırsatları iyi analiz ettiklerine inanıyorum.

Ben de 90 sonrası Y kuşağının bir üyesi ve Z kuşağıyla oldukça içli-dışlı biri olarak sadece neden bu kadar sert eleştiriyorlar anlamıyorum. Hepimiz eleştiri yapıyoruz ama empati yapmıyoruz.

Eleştirenlerin zamanında bu kadar dikkat dağıtıcı unsur olsaydı, kendileri neler yapardı acaba?

Gençlerimizin sayısı oldukça yüksek. Ancak dikkatleri yersiz konularla çok dağıtılıyor. Eğitim sistemi de geleceklerini oldukça etkiliyor. Adil ve şeffaf işleyişle, kaybolup giden ve kaybolmaya büyük ölçüde aday olmaya zorlanan nice potansiyeli geri kazanabiliriz.

***

Daha geniş yaş skalasındaki bir başka tabloda da birinciyiz:

OECD Girişimcilik Raporu

Global Entrepreneurship Monitor’un anketleriyle hazırlanan raporda kıdemli girişimciler de var. Genel anlamda girişimcilik iş alanı yaratma potansiyeli açısından ele alınıyor. Kıdemlilerin % 9’unun AB’de çok sayıda iş yaratmasının beklendiğini gösteriyor. Toplamdaki yaş skalası ise 18-64.

[Not: 2014-2018 yılları arasında Çek Cumhuriyeti ve Malta hariç, tüm AB ve OECD ülkeleri GEM anketine katıldı. Ankete her yıl birkaç ülke katılmayan birkaç ülke olmuş: Avustralya (2018), Avusturya (2015, 2017), Belçika (2016-18) Bulgaristan (2014), Kıbrıs (2014-15), Danimarka (2015-18), Estonya (2018), Finlandiya (2017-18), Fransa (2015), Macaristan (2017-18), Japonya (2015-16), Kore (2014), Letonya (2014, 2018), Litvanya (2015-18), Meksika (2018), Norveç (2016-18), Portekiz (2017-18), Romanya (2016-18), Türkiye (2014-15, 2017). ]

***

Kendini ifade etmesine ve gerçekleştirmesine izin verilen her insan nitelikli bir birey olabilir. Katma değer yaratabilir..

Özgürlüğe duyulan tutkudan korkmamalıyız. Saçma konularla uğraşmazsak, parlak bir gelecek yaratmamız mümkün..

Raporun şu linkinde isterseniz PDF seçeneği ile okuyabilirsiniz, isterseniz farklı seçeneklerle rapordan faydalanabilirsiniz.

Global Entrepreneurship Monitor 2019 Raporu’na ise şuradan ulaşabilirsiniz.
Bu haber 10 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI