Bugun...


BULTÜRK Hemşehri Ziyaretleri

BULTÜRK Hemşehri Ziyaretleri

BULTÜRK Genel Başkanımız Rafet ULUTÜRK Düzce Temsilcisi Nevzat ÖZTÜRK’ün daveti üzerine Düzce’ye gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundular. Derneğin amacı olan, “Bulgaristan’dan göç etmiş ve Türkiye’de yerleşmiş halkların hukuki, iktisadi, sosyal ve kültürel değerlerinin korunması ve sorunlarının çözümlenmesi, halen Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve Müslümanların tarihi, hukuki, siyasi, iktisadi, kültürel ve toplumsal sorunları ile ilgili her türlü dayanışma” ilkesini kendisine şiar edinen Genel Başkanımız Rafet ULUTÜRK durmadan, yorulmadan, bıkmadan koşuşturmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Düzce’ye gelen Rafet ULUTÜRK, ilk önce Bulgaristan’dan 1989 göçü ile Türkiye’ye gelen, anayurda dönen ailelerimizden halen Düzce Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Özlem BERBEROĞLU’nu makamında ziyaret etti. Savcı BERBEROĞLU, Türk’ün asil ve insani vasıflarının timsali olarak tam bir zarafet ve nezaket örneği gösterirken, misafirperverlikleri ve güler yüzü ile unutulmayacak bir gün yaşattı.

Son derece samimi bir ortamda geçen ziyarette, BULTÜRK’ün faaliyetleri, projeleri, Bulgaristan Türklerinin problemleri ve çözüm önerileri konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. Ziyarette BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK, “Türk Dünyasında Bir Bulgaristan Türkü 50 yıllık Mücadele”, “Bulgaristan Türklerinin Kimlik Mücadelesi” Rafet ULUTÜRK kitapları ile  Bulgaristan Türklerinin Büyük Göçü (Bildiriler kitabı) ve BULTÜRK Gazetesi” ‘ni Cumhuriyet Savcısı Özlem BERBEROĞLU’na takdim ettiler.

CUMHURİYET SAVCISI ÖZLEM BERBEROĞLU HANIMEFENDİYE KİTAPLARIMIZI TAKDİM EDERKEN

 

Kırk yıl hatırı olan kahve ikramının ardından bir daha buluşmak, çalışmalarda dayanışmak üzere Cumhuriyet Savcısı Özlem BERBEROĞLU’nun makamından ayrılan Rafet ULUTÜRK’ün ikinci durağı Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Sosyal oldu.

Rektör Yardımcısı Prof Dr. İlhan ŞAHİN’i makamında ziyaret eden heyet, bilimsel çalışmalar, Bulgaristan ev Balkanlar üzerine yapılan yapılacak ilmi çalışma, sempozyum, konferans gibi konularda görüş alışverişinde bulundu. Bulgaristan Türkleri üzerine son derece ilgili olan Prof.Dr.İlhan ŞAHİN, Düzce Üniversitesi hakkında kısa bilgilendirme yaparak Rafet ULUTÜRK’ü Düzce Üniversitesinde ağırlamak istediklerini belirterek ziyaretten dolayı memnuniyetlerini belirterek teşekkür etti.

Rektör Yardımcısının ziyaretinin ardından Doç.Dr. Ali ERTUĞRUL’u  (Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, Tarih Bölüm Başkan Yardımcısı, Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı) makamında ziyaret eden Rafet ULUTÜRK, BULTÜRK Derneği, çalışmaları, bilimsel toplantı ve araştırmaları hakkında Doç. Dr. Ali ERTUĞRUL’u bilgilendirdi. Doç. Dr. Ali ERTUĞRUL, Düzce Üniversitesinin genç ama dinamik bir üniversite olduğunu, bölüm olarak Lisans, Yüksek Lisans ev Doktora Eğitimi ile giderek büyüdüklerini, Balkanlar ve Türk Dünyası konularında çalışan arkadaşların olduğunu, bunun giderek yaygınlaşacağını, Düzce’de çok sayıda köyde ikamet eden Bulgaristan Türkü’nün var olduğunu, ancak kendi aralarında birlikteliği sağlayacak, organizasyon kabiliyeti kazandırabilecek Sivil Toplum Örgütlerine sahip olmadıklarını, yüksek potansiyelin ortaya çıkartılamadığına değinerek, BULTÜRK’ün çalışmalarına teşekkür etti. BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK, Doç.Dr Ali ERTUĞRUL’a “Türk Dünyasında Bir Bulgaristan Türkü Rafet ULUTÜRK, Bulgaristan Türklerinin Kimlik Mücadelesi kitapları ile Bulgaristan Türklerinin Büyük Göçü(Bildiriler kitabı)” kitaplarını ve BULTÜRK Gazetesi” hediye ederken. Doç. Dr. Ali ERTUĞRUL, TARİH Bölümünün çıkardığı Dergi ile Göçmenlerle İlgili Sempozyum Bildirilerinin yer aldığı kitabı Rafet ULUTÜRK’e takdim ettiler. Doç. Dr. Ali ERTUĞRUL, ziyaretten son derece memnun olduğunu, Rafet ULUTÜRK’ü Konferans veya sempozyumda ağırlayarak Bulgaristan Türklerinin Kimlik Mücadelesini dinlemek istediklerini, bu konuda planlama yaparak kendilerini davet edeceklerini belirttiler.

Rafet ULUTÜRK, Düzce Temsilcisi Nevzat ÖZTÜRK ile BULTÜRK Dernek çalışmaları, Bulgaristan Türklerinin sorunları-çözüm önerileri, AB Parlamento Seçimleri, Bulgaristan’da Başmüftülüğün açıklamaları, Yeni Zelanda Saldırısı, İslam ve Radikalizm, İslam ve İslam Devleti İkilemi, kavram kargaşası üzerine uzun uzun sohbet eden Rafet ULUTÜRK Nevzat ÖZTÜRK’e yazılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederken yazmaya, toplumu bilinçlendirmeye devam etmesini istedi.

Düzce Temsilcimiz Sn. Nevzat ÖZTÜRK, “bir nefer olarak toplum ve millet için elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceğini, toplumun bilinçlenmesi için gücü nispetinde yazmaya devam edeceğini” belirtirken ziyaretten dolayı Başkanın şahsında BULTÜRK Derneğine teşekkür etti.

Ardından ziyaretin anısına, Rafet ULUTÜRK’e  telkâri, filografi el emeği, göz nuru Türk Bayrağı hediye ettiler.

Düzce’deki temaslarının ardından İstanbul’a hareket eden Rafet ULUTÜRK Düzce’den memnun ayrılırken, yeniden gelme, yeni projelerde buluşma sözü verdi.

BULTÜRK Haber
Hamiyet ÇAKIR

Paylaş:Bu haber 164 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI