Bugun...


Balkanlar’ın gündemi

Balkanlar’ın gündemi

Yunanistan’da Pazar günü düzenlenen erken Parlamento seçimlerinin ardından “Yeni Demokrasi” (ND)Partisi lideri Kiriakos Miçotakis Başbakan olarak yemin etti. Miçotakis’in merkez sağ partisinin SYRİZA’yı yüzde 40 mağlup etmesi, Yeni Demokrasi’ye tek başına iktidar olma imkanını sağlıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı ilk konuşmasında Miçotakis, seçmenlerin beklentilerini karşılamak için çok çalışacağına dair söz verdi. Oyların yaklaşık yüzde 32’sini kazanan SYRİZA, ana muhalefet partisi oluyor.

Hırvatistan ERM II döviz mekanizmasına adaylığını sundu

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Hırvatistan, Avro Bölgesi bekleme salonu olarak bilinen ERM II döviz mekanizması adaylığını resmi olarak sundu. Zagrep, ERM II’ye 2020’nin ortasında katılmayı ve avroya en erken 2023’te geçebilmeyi umuyor. Hırvatistan, adaylığını desteklemek üzere, ERM II mekanizmasına girmeden uygulayacağı reform planı sunarken ülkede makroekonomik dengesizliklerde önemli azalma sağlandığını belirtti.

 

Mısır ve Kıbrıs arasında gaz boru hattı inşaatı yönünde adım atıldı

Foto:phys.org
Foto:phys.org

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır ve Kıbrıs arasında doğrudan gaz boru hattının kurulması anlaşmasını onayladı. Daha sonra Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Kıbrıs’tan Mısır’a doğalgaz iletecek olan ilk gaz boru hattına ilişkin anlaşma, iki ülkenin hükümetleri arasında 19 Eylül 2018 tarihinde imzalandı. Doğalgaz tedarik güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan belge ile çifte vergilendirme de önlenmiş oluyor. Doğu Akdeniz’de doğalgaz yataklarının bulunması bu bölgede Mısır, Kıbrıs, Yunanista ve İsrail devletlerinin yakınlaşmasına, ancak Türkiye ile de gerilime neden oldu.

 

Binden çok kaçak yapının yıkılması için UNESCO’dan Ohri’ye Şubat ayına kadar süre verildi

Foto: ЕPА/BGNES
Foto: ЕPА/BGNES

UNESCO, Ohri’ye Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne girmekten kurtulma şansı tanıdı. UNESCO doğa ve kültür mirası listesinde yer alan Ohri’ye Korumalı Alanlar Komisyonu tarafından 1 Şubat’a kadar yerine getirmesi gereken 19 öneri sunuldu. Ohri yetkililerin atmaları gereken ilk adım, bazıları Ohri gölü kıyısında bulunan 1000’in üzerinde kaçak yapının yıkılması ve göl kenarında inşaat çalışmalarına moratoryum getirilmesidir. Dünya Mirası Komitesi’nin 2020 yılında yapılacak oturumunda UNESCO’nun Ohri bölgesinin durumunu tekrar gözden geçirmesi bekleniyor.

 

Türkiye Expat Explorer sıralamasında ilk 10’un arasında yer alıyor

Foto: ЕPА/BGNES
Foto: ЕPА/BGNES

Türkiye, yurtdışında çalışan uzmanlar anlamına gelen expat sıralamasında 7. yerde. HSBC bankası tarafından istenilen araştırma Expat Explorer tarafından gerçekleştirildi. Bu yıl 12.cisi düzenlenen ankete 163 ülkeden 18 binin üzerinde kişi katıldı. Ankette yeni alışkanlıklar edinme imkanları, iş ve özel hayat arasındaki denge, iş güvencesi, kar perspektifleri parametreleri araştırıldı. Sıralamada Türkiye’den önce İsviçre, Singapur, Kanada, İspanya, Yeni Zelanda ve Avustralya yer aldı.

 

Sırbistan’da düzenlenen “Exit” müzik festivaline 60 000’in üzerinde turist katılıyor

Foto:exitfest.org
Foto:exitfest.org

Bu yıl Novi Sad’da düzenlenen “Exit” müzik festivalinde 90 ülkeden 60 000’in üzerinde turist bir araya geldi. 4 Temmuz’da başlayan festival, 9 Temmuz’a kadar devam edecek. Festival alanında kurulan 40 sahneye dünyanın dört bir yanından neredeyse 100 grup çıkacak.

 

Hazırlayan: Miglena İvanova

Çeviri: Özlem Tefikova
Bu haber 644 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI